پنجشنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
خانه / مشاهیر و مفاخر / آشنایی با سردار قاآنی جانشین شهید سردار سلیمانی
آشنایی با سردار قاآنی
آشنایی با سردار قاآنی

آشنایی با سردار قاآنی جانشین شهید سردار سلیمانی

آشنایی با سردار قاآنی جانشین شهید سردار سلیمانی

** آشنایی با سردار قاآنی **

در پی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی در عراق توسط تروریست های آمریکایی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی سردار سرتیپ اسماعیل قاآنی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فرماندهی این نیرو منصوب کردند.

امام خامنه ای در این پیام عنوان فرمودند:

«در پی عروجِ شهید عالی مقام سردار پرافتخار حاج قاسم سلیمانی رضوان الله علیه، فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به سردار سرافراز سرتیپ اسماعیل قاآنی که در شمار برجسته ترین فرماندهان سپاه در دفاع مقدس بوده و در طول سالیان متمادی در نیروی قدس در کنار سردار شهید در منطقه خدمت کرده است می سپارم.

برنامه ی آن نیرو عیناً همان برنامه ی دوران فرماندهی شهید سلیمانی است از همه ی همکاران آن نیرو حضور و همکاری آنان را با سردار قاآنی خواهانم و توفیق و تأیید و هدایت الهی را برای ایشان مسألت می کنم.

سردار قاآنی اگرچه از برجسته ترین فرماندهان سپاه در دوران دفاع مقدس بوده و در آن دوران فرماندهی لشکرهای ۲۱ امام رضا و ۵ نصر را به عهده داشته و سال ها نیز جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه بوده، اما چهره ای کمتر شناخته شده برای مردم و رسانه هاست.

معدود سخنانی که در سال های گذشته از سردار قاآنی منتشر شده مربوط به سخنرانی های وی در یادواره های شهدا در شهرهای مختلف کشور است تنها گفتگویی که از او در رسانه ها منتشر شده، مربوط به گفتگوی ماهنامه رمز عبور در سال ۹۴ است که بیشتر آن مصاحبه در خصوص دفاع مقدس و عملیات های کربلای چهار و پنج است.

خدمات وی در دوران پیروزی انقلاب

سردار قاآنی متولد شهر مشهد است وی در دوران پیروزی انقلاب جوانی ۲۰ساله بود که در اواخر سال ۵۸ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در اوایل سال ۵۹ برای آموزش به تهران رفت به گفته خودش با شهید خادم الشریعه مؤسس تیپ ۲۱ امام رضا (علیه السلام)و شهید چراغچی فرمانده تیپ امام رضا (علیه السلام)در یک کلاس آموزشی در پادگان سعدآباد که اکنون پادگان امام علی(علیه السلام)است آموزش دیدند.

وی پس از آموزش به مشهد رفت و در مرکز آموزش سپاه به عنوان کادر مشغول به فعالیت شد با وقوع حوادث کردستان، اواسط سال ۵۹ راهی غرب کشور شد.

اسماعیل قاآنی از سال ۶۰ تا پایان جنگ در جبهه های مختلف حضور داشت و در آن دوران فرماندهی یگان های ۵ نصر و ۲۱ امام رضا (علیه السلام)را که عمده نیروهای آن خراسانی و بخشی از آن مجاهدان افغانستانی بودند، به  عهده داشت.

سردار قاآنی تا سال ۶۶ فرمانده لشکر امام رضا (علیه السلام)بود و آن زمانی که این یگان در بانه بود، از فرماندهی لشکر امام رضا تودیع و به عنوان فرمانده لشکر ۵ نصر معرفی شد.

بخشی از مجاهدت های سردار قاآنی در کتاب خاطرات سردار شهید محمدحسن نظرنژاد که با عنوان «بابانظر» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده، بیان شده است.

شهید نظرنژاد از فرماندهان خراسانی دفاع مقدس بود که سال ها همراه با سردار قاآنی در جبهه های جنوب و غرب کشور بود لشکرهای امام رضا(علیه السلام)و نصر در عملیات های مختلف دفاع مقدس، جزو لشکرهای خط شکن و مؤثر بودند.

وی در دوران دفاع مقدس چند بار از ناحیه چشم و پا مجروح شد و از جانبازان جنگ تحمیلی است.

آشنایی با سردار دل ها از ابتدای دفاع مقدس

سردار قاآنی از ابتدای دفاع مقدس با سردار قاسم سلیمانی آشنا شد و دوستی آنان از سال ۶۱ آغاز شد، در نهایت سردار قاآنی پس از ۲۵ سال از آغاز آشنایی اش با سردار سلیمانی و به عهده داشتن مسئولیت های مختلف نظامی در خراسان و ستاد مشترک سپاه، با درخواست سردار سلیمانی به نیروی قدس سپاه رفت و با جانشینی این نیرو، یار سردار سلیمانی در انجام مأموریت های منطقه ای در جبهه مقاومت شد.

سردار قاآنی پیش از ورود به نیروی قدس سپاه، علاوه بر مسئولیت های عملیاتی که در دفاع مقدس و پس از آن به عهده داشت، مسئولیت های اطلاعاتی و حفاظتی نیز داشت.

او سال ها مسئول اطلاعات و همچنین مسئول حفاظت اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود، در نتیجه سوابق سردار قاآنی از او چهره ای عملیاتی اطلاعاتی در حوزه نظامی گری ساخته است که برای بسیاری ناشناخته است.

اگرچه معدود تصاویری از کنار هم بودن سردار سلیمانی و سردار قاآنی منتشر شده، اما با تقسیم کاری که بین این دو فرمانده صورت گرفته بود، سردار قاآنی نیز حضور فعالی در تحولات منطقه ای و اتفاقات میدانی جبهه مقاومت داشت. همچنین با توجه به اینکه سردار سلیمانی چهره ای برجسته و مورد توجه رسانه ها بود، نگاه ها کمتر به سوی نفر دوم نیروی قدس سپاه و مرد در سایه این نیرو معطوف شده بود، از این رو عمدتاً تصویری از حضور او در جبهه مقاومت دیده نمی شود.

سردار قاآنی از نگاه دیگران

سردار قاآنی حوالی جنگ ۳۳روزه لبنان و در سال های ۸۵ و ۸۶ به نیروی قدس سپاه پیوست وی در تحولات جنگ ۳۳روزه و در جنگ های غزه که معروف ترین آنان جنگ ۲۲روزه بود، نقش مهمی در حمایت از جبهه مقاومت داشت.

با پدید آمدن داعش، او کنار سردار سلیمانی در جبهه مقاومت حضور یافت و در قامت جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه نقش مؤثری در شکست داعش داشت، به گونه ای که دشمنان وی را در لیست ترور قرار دارند و وی را مغز متفکر نیروی قدس سپاه نامیدند.

فرمانده اسبق سپاه در این خصوص گفته است:

سردارقاآنی به تمام رموز جبهه مقاومت آشناست وی سرخط است و فرمان را در دست دارد. سردار قاآنی در جریان سوریه و عراق نقش جدی داشت و وقت زیادی را برای پشتیبانی از نیروی قدس و مقاومت صرف کرد.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه سردار قاآنی دوشادوش سردار سلیمانی در جبهه مقاومت حضور داشته است، گفت:

جبهه مقاومت از تفکر و اندیشه سردار قاآنی که کوهی از تجربه است، استفاده خواهد کرد.

مواضع و دیدگاه ها

مهم ترین مواضعی که از فرمانده جدید نیروی قدس سپاه منتشر شده این است که آمریکایی ها به آسمان هم بروند رهایشان نخواهیم کرد و امروز مقتدرتر از هر زمانی آماده مقابله با رژیم صهیونیستی هستیم.

سردار اسدی که سال ها فرمانده مستشاران نظامی ایران در سوریه و لبنان بوده و در جنگ های ۳۳روزه و مقابله با داعش حضور داشته، گفت:

راه شهدا و به خصوص راه سردار شهید سلیمانی ادامه پیدا خواهد کرد. سردار قاآنی راه ایشان را ادامه خواهد داد و دشمنان در عمل خواهند دید که ایشان کیست.

با شهادت شناخته ترین فرمانده سپاه ایران، سردار اسماعیل قاآنی به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه انتخاب شد تا جانشین فرمانده شهید شود. رهبر انقلاب تنها ساعتی پس از شهادت سپهبد سلیمانی حکم انتصاب سردار قاآنی را صادر کردند.

سرلشکر رضایی حدود دو ساعت پیش از صادر شدن حکم انتصاب سردار قاآنی در یک برنامه تلویزیونی گفت: حاج قاسم چون انتظار شهادتش را داشت، همه چیز را فراهم کرده و مشخص کرده چه کسانی و چگونه راهش را ادامه بدهند.

مرد در سایه نیروی قدس

همچنین انتصاب سریع سردارقاآنی به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه و انتخاب جایگزین برای سردار سلیمانی، حاوی این پیام بود که فعالیت های نیروی قدس سپاه در منطقه نه تنها متوقف نخواهد شد، بلکه در مسیری که سردار سلیمانی ریل گذاری کرده بود، ادامه خواهد یافت، ضمن اینکه این انتصاب سریع نشان داد که دشمنان در جبهه مقاومت با یک فرد روبه رو نبودند، بلکه با نیروی قدس سپاه و جبهه مقاومت مواجه بودند که سردار سلیمانی نقش راهبردی در شکل گیری و انسجام آن داشت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز بلافاصله پس از انتصاب سردارقاآنی پیامی خطاب به فرمانده جدید نیروی قدس سپاه صادر کرد و گفت:

با سردارقاآنی رابطه خوبی دارم امروز دو بار با سردار قاآنی دیدار داشتم و بعد از انتصاب وی توسط رهبر انقلاب هم تلفنی صحبت کردم و از آمادگی خود و وزارت خارجه برای همکاری گفتم.

به گزارش خبرگزاری سروش، در حکم انتصاب سردار رهبر معظم انقلاب فرمودند که برنامه ی آن نیرو عیناً همان برنامه ی دوران فرماندهی شهید سلیمانی است؛ برنامه ای که سردار قاآنی در تدوین و اجرای آن نقش مهمی داشت و حال مرد در سایه نیروی قدس به میدان آمده تا اجرای آن برنامه را ادامه دهد.

 

حتما ببینید

زندگینامه آیت الله حاج شیخ علی فروغی (حفظه الله)

زندگینامه آیت الله حاج شیخ علی فروغی (حفظه الله) استاد معظم شيخ على فروغى(سلّمه الله) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *