شنبه, ۵ مهر ۱۳۹۹
خانه / دین و اندیشه / شیوه خواندن نماز توبه
شیوه خواندن نماز توبه
شیوه خواندن نماز توبه

شیوه خواندن نماز توبه

شیوه خواندن نماز توبه

ابتدا غسل کنید. و بعد دو تا نماز دو رکعتی بخوانید (مانند نماز صبح) با این تفاوت که در هر رکعت بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید، یک مرتبه سوره فلق و یک مرتبه سوره ناس بخواند. بعد از تمام شدنِ نماز، هفتاد بار استغفار کرده و بعد بگویید: «لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ إلّا بِالله العَلِیِّ العَظیمِ» سپس بگویید:

«یا عَزیزُ یا غَفّارُ إغفِر لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُـوبَ جَمیعِ المؤمِنینَ وَ المُؤمِناتِ فَإنَّهُ لا یَغفِرُ الذُّنوبَ إلّا أنتَ»
ای خدای عزیز و ای خدایی که بسیار آمرزنده هستی! گناهان من و گناهان همه مردان و زنان مؤمن را بیامرز، چرا که کسی جز تو آمرزنده گناهان نیست»

آموزش خواندن نماز توبه

توجه : برخی از دوستان سؤال می کنند که شاید این نماز، به صورت یک نماز چهار رکعتی باشد. در جواب به این اشکال می گوییم :

اولا : اصل در تمام نمازهای مستحبی این است که دو رکعتی باشند. در غیر این صورت باید دلیل خاص روایی برای آن داشته باشیم. و حال آن که در رابطه با این نماز، هیچ دلیل خاصی سراغ نداریم. (توضیحات پایین)

ثانیا : به عنوان نمونه : مرحوم حضرت آیت الله بهجت به عنوان یک فقیه، این نماز را به صورت دو نماز، دو رکعتی می خواندند.

از یک استاد اخلاق بنده پرسیدم و ایشان فرمودند که اصل به روایت مشهور در خواندن نمازهای مستحبی است، مگر اینکه دستور خاص صادر شده باشند، لذا طبق نظر مشهور دو نماز دو رکعتی است. با اینکه استاد مهدی طیب در وسعت وقت عمل طریقه جمع بین دو روایت را پیشنهاد داده اند که می توانید صوت آنرا از طریق پیوند زیر بشنوید…

حتما ببینید

تهمت و افتراء از دیدگاه اسلام

تهمت و افتراء از دیدگاه اسلام تهمت و بهتان یکی از گناهان کبیره ای است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *