پنجشنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
خانه / مشاهیر و مفاخر / زندگینامه آیت الله حاج شیخ علی فروغی (حفظه الله)
استاد فروغی

زندگینامه آیت الله حاج شیخ علی فروغی (حفظه الله)

زندگینامه آیت الله حاج شیخ علی فروغی (حفظه الله)

استاد معظم شيخ على فروغى(سلّمه الله) در تاريخ 18 اسفندماه سال 1342 ه.ش در شهرستان گرمی از توابع استان اردبیل در خانواده ای متدین به دنیا آمدند.

ایشان تا مقطع دیپلم در این شهرستان مشغول تحصیل بودند و در سال 1361 ه.ش تصمیم به فراگیری علوم دینی گرفته و وارد مدرسه علمیه ملا ابراهیم اردبیل شدند.

استاد معظم در این رابطه مى فرمایند:

“به خاطر مسائل معنوی و شور و حالی که به دلیل پیروزی انقلاب در من ایجاد شده بود و به خاطر تثبیت این حالات و تربیت خودم، تصمیم به ادامه تحصیل در حوزه علميه گرفتم؛ چرا که در خود استعداد فراگیری علوم دینی و انتقال آن به دیگران را احساس می  کردم. بطوریکه قبل از طلبگی در مجالس و محافل سخنرانی می  کردم و آثار استاد مطهری(ره) و برخی آثار دیگر را مطالعه کرده بودم.”

حضرت استاد پس از یک سال تحصیل در حوزه علمیه اردبیل در مهرماه سال 1362 ه.ش به مشهد مقدس هجرت کردند تا در جوار بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) به تربیت و تحصیل خود ادامه دهند.

در بدو ورود در مدرسه کجوری اقامت کرده و در حوزه درسی استاد معروف ادبیات عرب یعنی آقای سید حجت هاشمى خراسانی حضور می یابند و نحو، صرف، معانى و بيان را تا کتاب معالم، نزد ایشان تلمذ می کنند.

بعد از اتمام مقدمات، فقه و اصول را از محضر آيت  الله فقيه  سبزوارى، آیت الله رضازاده، آیت الله مرتضوی و همچنین آیت الله میرزاعلی فلسفی استفاده می  كنند.

ايشان همزمان با تحصیل علم، به مسائل اخلاقی و تربيتى نیز بسیار اهمیت می  دادند و در جلسات عمومى اساتید اخلاق در حوزه علمیه مشهد مقدس از جمله آیت الله علمی اردبیلی، آیت الله کجوری، آیت الله نوغانی، آیت الله عزالدين زنجانى و همچنین آیت الله میرزاعلی فلسفی شركت مى كردند.

بعد از ده سال حضور در جوار علی بن موسی الرضا(علیه السلام) و اتمام دروس سطح، در سال تحصيلى 1371-72 ه.ش به شهر مقدس قم هجرت مى كنند تا در مرکز علم و فقاهت به ادامه تحصیل بپردازند.

ایشان پس از ورود به قم حدود دو دهه از دروس فقه و اصول اساتید و مراجع معظم تقلید از جمله آیت الله العظمى فاضل لنکرانی(ره)، آیت الله العظمى تبریزی(ره)، آیت الله العظمى وحید خراسانی(سلّمه  الله) و آیت الله العظمى مکارم شيرازى(سلّمه  الله) بهره برده و یک دوره تخصصی فقه و اصول را در مؤسسه فقهی ائمّه اطهار(علیهم السلام) تحت اشراف آیت الله العظمى فاضل لنكرانى(ره)، به اتمام می رسانند.

همچنین به مدت چندين سال در درس تفسیر حضرت آیت الله جوادی آملی(سلّمه  الله)شرکت می  کنند.

از آنجایی که دغدغه همیشگی استاد، توجه به معنویت و اخلاق بوده و هست، لذا با شوق و جدیت فراوان به محضر مهم ترین استاد خود در اخلاق و عرفان يعنى عارف کامل مرحوم آیت الله شیخ علی سعادت پرور(پهلوانی) می  رسند و به مدت 12 سال از محضر ایشان کسب فیض می  نمايند كه اين نقطه عطفى در زندگى معنوى استاد محسوب مى -شود. بعد از وفات آیت الله سعادت پرور(ره) مدتی هم از محضر مرحوم آیت الله سید عبدالله جعفری(ره) به صورت خصوصى بهره مند شده و در جلسات عمومى مرحوم آيت الله شیخ جواد کربلایی(ره) در قم  و جلسات هفتگی مرحوم حاج اسماعیل دولابی(ره) در تهران شرکت می  نمايند.

استاد معظم از بدو ورود به قم، تدریس مقدمات و سطوح عالى را آغاز کرده و کتاب های شرح لمعه، رسائل، مکاسب و کفایه را تدریس نمودند و مدت چند سال است که درس خارج فقه ایشان برقرار است.

ایشان چندين سال قبل از وفات آیت الله پهلوانی(ره) و با اجازه معظم له، جلسات درس اخلاق را آغاز نموده اند که تا به حال ادامه دارد.

همچنین از سال 1369 ه.ش به طور مرتب سخنرانی و جلسات اخلاق استاد معظم در شهرها و استان های مختلف کشور از جمله: قم، تهران، تبریز، اردبیل، زنجان و… تا به الآن ادامه دارد و جهت تبلیغ و نشر معارف توحيدى به کشورهای روسیه، ترکیه و آذربایجان سفرهاى متعددى انجام داده اند.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حاج شیخ علی فروغی (فروغ توحید)

حتما ببینید

نماهنگ ابومهدی المهندس

ابومهدی المهندس کیست؟

ابومهدی المهندس کیست؟ ابومهدی بعد از فتوای آیت الله سیستانی مبنی بر مبارزه مردمی با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *