پنجشنبه, ۳ مهر ۱۳۹۹
خانه / ورزش / تاریخچه فوتسال
فوتسال
فوتسال

تاریخچه فوتسال

تاریخچه فوتسال

منشا شکل گیری فوتسال به شهر مونت ویدئوی اوروگوئه بازمی گردد. در سال ۱۹۳۰ میلادی، ژوان کارلوس سریانی، فوتبال ۵ نفره را برای مسابقات جوانان در YMCA پی ریزی کرد.

این رقابت ها در زمینی به ابعاد زمین بسکتبال، در محل های سرپوشیده و یا در محل باز و بدون دیوار و حصار انجام می گرفت. FUTSAL، واژه بین المللی برای این رشته ورزشی است. این واژه برگرفته از لغات اسپانیایی FUTbol و SALA – به معنی داخلی یا داخل سالن – است.

فوتسال به سرعت در آمریکای جنوبی بخصوص برزیل محبوبیت پیدا کرد. بسیاری از بازیکنان بزرگ و مشهور فوتبال برزیل، از طریق کسب مهارت های رشته ورزشی فوتسال، سبک ها و متدهای خود را در رشته فوتبال گسترش دادند و این موضوع زمینه مطرح شدن آنها را بعنوان بازیکنان بزرگ فوتبال فراهم کرد.

بازیکنانی مانند پله، زیکو، به به تو و سایر ستاره های فوتبال برزیل مهارت های خود را از طریق بازی در زمین های فوتسال و شرکت در این رشته ورزشی ترقی دادند. از آن هنگام، برزیل راه خود را به سوی مطرح شدن بعنوان قطب اصلی فوتسال جهان در پیش گرفت و اکنون مسابقات این رشته ورزشی تحت حمایت فیفا در سراسر جهان برگزار می شود.

اولین رقابت بین المللی فوتسال در سال ۱۹۶۵ میلادی برگزار شد، زمانی که پاراگوئه اولین جام آمریکای جنوبی را بدست آورد. ۶ جام دیگر در آمریکای جنوبی تا سال ۱۹۷۹ میلادی برگزار شد که برزیل پیروز تمامی این میادین بود. برزیل جایگاه خود را بعنوان قدرت برتر در اولین جام آمریکایی تا سال ۱۹۸۰ میلادی حفظ کرد و این جام را بار دیگر در سال ۱۹۸۴ میلادی بدست آورد.

اولین دوره قهرمانی فوتسال جهان با حمایت FIFUSA (قبل از ادغام اعضای آن با FIFA  در سال ۱۹۸۹میلادی)، در سائوپائولوی برزیل برگزار شد که با قهرمانی برزیل به اتمام رسید. موفقیت برزیلی ها در دومین جام جهانی فوتسال در کشور اسپانیا و در سال ۱۹۸۵میلادی تکرار شد اما در سومین جام جهانی در سال ۱۹۸۸میلادی و در کشوراسترالیا، برزیل مقابل پاراگوئه تن به شکست داد.

در سال ۱۹۸۹ میلادی فیفا مستقیماً حمایت مالی مسابقات فوتسال را بدست گرفت و اولین جام جهانی فوتسال با حمایت فیفا در هلند برگزار شد. پس از آن، جام های جهانی در سال های ۱۹۹۲میلادی در هنگ کنگ، ۱۹۹۶میلادی در اسپانیا و ۲۰۰۰میلادی در گواتمالا برگزار شد.

فوتسال در اروپا بعنوان عضو جدیدی از یوفا مطرح شده که محبوبیت و عمومیت یافتن آن مقدمه ای برای برگزاری مسابقات قهرمانی فوتسال اروپا شده است. اولین مسابقات قهرمانی، در فوریه ۱۹۹۹میلادی در شهر گراندای اسپانیا برگزار شد و فینال پرشور و هیجانی داشت.

حتما ببینید

مدریچ

لوکا مودریچ از مادرید می رود

لوکا مودریچ از مادرید می رود نام لوکا مودریچ در سال های اخیر همیشه در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *