یکشنبه, ۶ مهر ۱۳۹۹
خانه / دین و اندیشه / مهدویت / دوران پس از ظهور / سيره شخصی امام مهدی (علیه السلام)
سيرة شخصي امام مهدی(عج)
سيرة شخصي امام مهدی(عج)

سيره شخصی امام مهدی (علیه السلام)

سيره شخصی امام مهدی (عجل الله تعالي فرجه الشريف)

سيره امام مهدی (عجل الله تعالي فرجه الشريف) در رفتار شخصي و نيز در ارتباط با مردم، نمايانگر يك حاكم اسلامی نمونه است كه حكومت در نگاه او وسيله‌اي است براي خدمت به مردم و رسانيدن آن‌ها به قله‌هاي كمال و نه جايگاهي براي زراندوزي و ستمگري و به استثمار كشيدن بندگان خدا!

به راستي كه آن امام صالحان در كرسي حكمفرمايي ياد آور حكومت پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله وسلم) و اميرالمؤمنين علي(عليه السلام) است و با وجود آنكه همه اموال و ثروت‌ها در اختيار اوست در زندگي شخصي خود در پايين ترين سطح به سر مي‌برد و به كمترين‌ها قناعت ميكند.

امام علی (عليه السلام) در توصيف او فرموده است:

«امام مهدی (عجل الله تعالي فرجه الشريف) [ با خود عهد می بندد كه ]اگرچه حاكم و رهبر جامعه بشري است ولی [ همانند رعيت خود راه رود و مانند آنان بپوشد و بر مركبي همچون مركب آنها سوار شود… و به كم قناعت كند.» (1)

امام علي(عليه السلام) خود چنين بود و در زندگي دنيا و خوراك و پوشش آن زهدی پيامبرگونه داشت و مهدی (عجل الله تعالي فرجه الشريف) در اين ميدان به آن حضرت اقتدا خواهد كرد.

امام صادق(عليه السلام) فرمود:

«اِنَّ قائِمَنا اِذا قامَ لَبِسَ لِباسَ عَلِي وَ سارَ بِسيرَتِهِ(2)؛

وقتي قائم ما قيام كند لباس علي(عليه السلام) را در بر می كند و روش او را پيش مي‌گيرد.»

او كه درباره خود سخت گير و دقيق است، با امت چون پدري مهربان است و آسايش و راحتي آنها را می خواهد به گونه‌اي كه در روايت امام رضا (عليه السلام) اينگونه توصيف شده است:

«اَلاِْمام، الاَْنيسُ الرّفيق وَالوالِدُ الشَّفيق وَالاَْخُ الشَّقيق وَالأُمُّ البَرَّةِ بِالْوَلَدِالصَّغير مَفْزَعُ الْعِبادَ فِي الدّاهِية النّاد(3)؛

امام آن همدم همراه و آن پدر مهربان و برادر تني (كه پشتيبان برادر) است و مادر دلسوز نسبت به فرزند خردسال است و پناهگاه بندگان در واقعه هولناک.»

آري او چنان با امت صميمي و نزديک است كه همه او را پناهگاه خود میدانند.

از پيامبر مكرّم اسلام(صلي الله عليه و آله وسلم) روايت شده كه درباره مهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف) فرموده است:

«امّتش به او پناه مي‌برند آن گونه كه زنبورها به ملكه خود پناهنده می شوند.» (4)

او مصداق كامل رهبري است كه از ميان مردم برگزيده شده و در بين آنها و مانند آنها زندگي مي‌كند. به همين دليل دردهاي آنها را به خوبي مي‌شناسد و درمان آن را مي‌داند و تمام همّت خود را براي بهبودي حال آنها به كار مي‌گيرد و در اين راه تنها به رضايت الهي می انديشد. در اين صورت چرا امّت در كنار او به آرامش و امنيّت نرسد و به كدام دليل دل به غير او بسپارد؟!


پی نوشت ها:

1. منتخب الاثر، فصل 6، باب 11، ح 4، ص 581.
2. وسائل الشيعه، ج 3، ص 348.
3. اصول كافى، ج 1، ح 1، ص 225.
4. منتخب الاثر، فصل 7، باب 7، ح 2، ص 598.

حتما ببینید

ويژگی های رجعت

ويژگی های رجعت

ويژگی های رجعت از ميان روايات فراوان مي‌توان اين مطالب را درباره رجعت بيان کرد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *