پنجشنبه, ۳ مهر ۱۳۹۹
خانه / دین و اندیشه / مهدویت / دوران اختفاء / نسب حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه)
نسب حضرت مهدی
نسب حضرت مهدی

نسب حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه)

نسب حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه)

حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه) فرزند پیشوای یازدهم شیعیان، حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام) و حضرت «نرجس» می‌باشند. دربارۀ ملیتِ مادر بزرگوار آن حضرت، روایات مختلف است. مطابق روایتی، آن حضرت دختر «یشوع» پسر امپراتور روم بوده و مادرش از نسل «شمعون»، وصی حضرت عیسی(علیه السلام) است. برابر این روایت، نرجس در پی خوابی شگفت، مسلمان شد و به هدایت امام عسکری(علیه السلام) خود را در میان سپاه روم -که عازم نبرد با مسلمانان بود- قرار داد و همراه جمعی دیگر، به اسارت لشکر اسلام در آمد. امام هادی(علیه السلام) کسی را فرستاد که او را خریداری کرد و به سامراء آورد.[1]

روایات دیگری نیز نقل شده است[2]، ولی آنچه مهم و قابل توجه است این است که حضرت نرجس، مدتی در خانۀ حکیمه خاتون -از خواهران بزرگوار امام هادی(علیه السلام)- بوده و تحت تعلیم و تربیت ایشان قرار گرفته و مورد احترام فراوان حکیمه بوده است.

حضرت نرجس(علیها السلام) بانویی است که سال‌ها پیش در کلام پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)[3]، امیرالمؤمنین(علیه السلام)[4] و امام صادق(علیه السلام) [5] مورد ستایش قرار گرفته و از او به عنوان بهترین کنیزان و سرور آنان یاد شده است.

گفتنی است که مادر امام عصر(عجل الله تعالی فرجه) به نام‌های دیگری مانند: سوسن، ریحانه، ملیکه و صیقل (صقیل) نیز خوانده می‌شد.


پی‌نوشت‌ها:

[1] شیخ صدوق: کمال‌الدین، ج2، ص132.

[2] علامه مجلسی: بحارالأنوار، ج5، ص11 و 22.

[3] همان، ج50، ص21.

[4] شیخ طوسی: الغیبة، ص470.

[5] کمال‌الدین، ج2، ص21.

حتما ببینید

تهمت و افتراء از دیدگاه اسلام

تهمت و افتراء از دیدگاه اسلام تهمت و بهتان یکی از گناهان کبیره ای است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *